piątek, 11 marca 2016

Cytaty #1 [MC #11]

Wszyscy dobrze wiecie, że ja jestem psychofanem "Miecza Prawdy". W związku z tym, od dobrych kilku lat notuję wszystkie cytaty z tych książek, które uznam za warte uwagi. Dziś postanowiłem Wam trochę tych cytatów przedstawić. Niestety, nie odnotowałem z jakiego konkretnie tomu pochodzą. Dziś będzie 5 cytatów i mój krótki komentarz do każdego. Rzecz jasna zostawię sobie trochę na potem :D Koniecznie piszcie, co myślicie o tych słowach! Zgadzacie się z osobami, które wypowiadały te słowa, czy też może myślicie zupełnie inaczej? 

1. Możemy być tylko tym, kim jesteśmy. Nikim więcej i nikim mniej.


Piękne są te słowa. Praktycznie wokół ich znaczenia kręci się bardzo dużo wydarzeń w pierwszym tomie i kolejnych. Ale myślę, że cytat ten nadaje się nie tylko do książki - byłoby super, gdyby ludzie potrafili zastosować te słowa w życiu. 


2. Ludzie są głupi:
podaj im odpowiednie wytłumaczenie, a niemal we wszystko uwierzą.
Są głupi, więc uwierzą w kłamstwo, bo chcą, żeby to była prawda,
lub dlatego, że się obawiają, iż to może być prawda.
Mają w głowach mnóstwo wiadomości, faktów, przekonań - przeważnie fałszywych,
ale uważają, że to wszystko prawda. Ludzie są głupi.
Rzadko widzą różnicę między kłamstwem a prawdą, lecz wierzą,
że zawsze odróżniają jedno od drugiego, więc tym łatwiej ich oszukać. 


Zawsze się uśmiecham czytając te słowa. Ogólnie, jest to treść pierwszego prawa magii w świecie "Miecza Prawdy", a mi się wydaje, że nie tylko magii, ale ogólnie życia. Bo to jest przecież prawda! Nie raz się łapię na tym, analizując zachowania innych, że ludzie łamią to właśnie prawo. Mało tego, ja sam je czasami łamię i wtedy wychodzą głupie sytuacje. Więc niech nikt nie mówi, że książki fantasy nie mogą niczego nauczyć :D


3. To Stwórca cię taką uczynił. Nie powinnaś się wstydzić tego, czym w swojej mądrości cię obdarzył. Nigdy, Pasho, nie powinnaś się wstydzić wdzięków, które masz z jego woli. Tylko pozorujący lojalność wobec Stwórcy mogą cię ganić za to, że z dumą ukazujesz wspaniałe dzieło jego rąk.

Stwórca daje nam pragnienia, Richardzie, i przyjemność płynącą z ulegania im, byśmy poznali jego wspaniałość poprzez jego twory. Nie ma w tym nic złego. To jest piękne.


Bardzo ciekawy jest kontekst tych dwóch cytatów. Pierwszy jest wypowiadany przez zakonnicę do nowicjuszki. Jak widać, siostra zakonna uczy nowicjuszkę rozpusty, ukazując jej to jako czynienie dobra. Drugi zaś cytat pokazuje, jak owa nowicjuszka wykorzystała zdobytą wiedzę w praktyce. Ten cytat niczego mądrego nie uczy, ale teorie głoszone przez ową zakonnicę, były tak strasznie absurdalne, że musiałem się nimi z Wami podzielić :D


4. Nie myśl o problemie. Myśl o rozwiązaniu.

Tego cytatu nadużywam w życiu codziennym. Ale nie podoba mi się fakt, że kiedy te słowa wypowiadali bohaterowie książki, to zawsze nagle spływało na nich oświecenie, a w moim przypadku często trzeba trochę na to oświecenie poczekać. W każdym razie jednak, mówiąc te słowa znacznie łatwiej jest myśleć o tym, jak rozwiązać problem, a nie narzekać, że coś złego się zdarzyło. 


5. Litość wobec winowajcy jest zdradą wobec niewinnego.


Słowa często wypowiadane przez Richarda i Kahlan. Często się zastanawiam, czy to jeszcze jest sprawiedliwość, czy już zawiść... Refleksję nad tym zdaniem pozostawiam Wam :)

9 komentarzy:

 1. Pierwszy, najlepszy cytat ever! :) Uwielbiam ♥.

  OdpowiedzUsuń
 2. "Nie myśl o problemie. Myśl o rozwiązaniu." - krótko i na temat. I tak bardzo prawdziwie... Bo im więcej się myśli o problemie, okazuje się, że czasami jego wcale nie ma, a my go sobie tworzymy.
  Pozdrawiam
  A.

  http://chaosmysli.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Zgadzam się z pierwszym komentatorem. Pierwszy cytat jest prosty i krótki, ale naprawdę wymowny i treściwy.
  Pozdrawiam. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Lubię cytaty z różnych powieści. Najbardziej z Twojej listy podoba mi się pierwszy i czwarty z kolei. Lubię, kiedy cytaty mają w sobie jakiś ukryty sens, nad którym potrzeba głębszej analizy :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Z pewnością wybrałeś intrygujące cytaty. Z tym drugim może nie wszyscy chcieliby się zgodzić, ale to w sumie prawda. xD Czy w ogóle można być pewnym prawdziwości własnych spostrzeżeń? A może to tylko praktycznie w całości kształtujące się przez nas samych treści, zatem nieobiektywne... Takie są skutki uczenia się filozofii - wiesz, że nic nie wiesz. ;p Trzeci faktycznie wydaje się być zaskakujący, jeśli wypowiedziała go zakonnica, jakaś złożona osobowość. Rozstrzygnięcie, czy przekaz wypływający z piątego cytatu jest słuszny, moim zdaniem uzależnia się od konkretnej sytuacji. ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. No to przelećmy przez te cytaciki szybciutko!

  1 - nic nieznaczący banał
  2 - a czy ktoś dał nam narzędzia do poznania prawdy, żeby nie być... głupim?
  3 - fajne usprawiedliwienie rozwiązłości i ekshibicjonizmu!
  4 - kołczingowe pie*dolenie
  5 - fakt, starotestamentowe, ZDROWE pojęcie sprawiedliwości

  ;)

  MÓJ ZAJEBIASZCZY BLOGASEK (KLIK!)

  OdpowiedzUsuń
 7. Fajne cytaty :) wg mnie najfajniejszy jest cytat nr 3.
  Serdecznie pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń